10 tot 15% van de Nederlandse bevolking heeft het Restless Legs Syndrome (RLS). Ongeveer 3% in ernstige mate, wat behandeling met medicijnen nodig maakt. RLS is een ingrijpende, neurologische aandoening die voor de medische wereld nog de nodige geheimen kent. Als jij last hebt van deze onbedwingbare onrust in de benen hoeven we je natuurlijk niet te vertellen hoe vervelend dit is of kan zijn.

 

Wat zijn de symptomen van het Restless Legs Syndrome?

Bij iedereen is de ernst van de klachten verschillend. RLS kenmerkt zich door het rusteloze gevoel in de benen. De klachten zijn vaak het ergst in de avond. Mensen met RLS maken vaak tijdens de slaap schokkende bewegingen in de benen en soms in de armen. Dit wordt Periodic Limb Movement Disorder (PLMD) genoemd. Om die reden kun je dan ook moeite hebben met in slaap vallen of in slaap te blijven. Dit kan weer leiden tot vermoeidheid.

Ook van onderstaande symptomen kun je last ervaren:

 • Rusteloze benen, kriebelbenen, jubelbenen (of armen)
 • Kramp en/of pijn in de benen
 • Niet stil kunnen zitten voor de televisie
 • ‘s Nachts wakker liggen vanwege de onrust in je lijf en niet weten wanneer je wel weer kunt slapen

Wat zijn de oorzaken van het Restless Legs Syndrome?

De precieze oorzaak van het Restless Legs Syndrome is niet bekend. Het komt vaak binnen families voor. Het onderzoek naar RLS richt zich op dopamine en ijzer. Sommige medicijnen, waaronder veel antidepressiva, verergeren of wekken RLS op.

 

Tips tegen rusteloze benen (niet uitputtend)

Er zijn verschillende manieren die je kunnen helpen om het onrustige gevoel in je benen tijdelijk te verminderen. 

 • Stop met roken
 • Drink ‘s avonds geen koffie of andere dranken met cafeïne
 • Drink geen alcohol
 • Zorg dat je voldoende lichaamsbeweging hebt overdag
 • Sport niet intensief in de avond en/of vlak voor het slapengaan
 • Zorg dat je een vast slaapritme hebt. Sta iedere dag op dezelfde tijd op en ga iedere avond op dezelfde tijd naar bed
 • Vermijd medicijnen die de symptomen kunnen opwekken
 • Voer stretchoefeningen uit met je benen

In ons kwartaalblad De Nachtwacht en op social media delen we ook regelmatig onze tips.

 

Stichting Restless Legs ondersteunt patiënten met RLS

Dit doen wij door jou en medepatiënten waardevolle informatie en advies te bieden over het syndroom.

We kunnen elkaars steun goed gebruiken. Door lid te worden ontvang je ons kwartaalblad De Nachtwacht, heb je de mogelijkheid om deel te nemen aan onze Lotgenotentafels, nodigen we je uit voor onze activiteiten en steun je onze stichting.

Word nu lid voor maar €25,- per jaar!

Voor leden en donateurs. Door leden en donateurs.