Op onze website is een aantal folders/brochures terug te vinden over RLS. Zo hebben we ook een operatie-folder gepubliceerd. In deze folder zijn punten van aandacht bij een operatie terug te vinden als je last hebt van RLS. Als stichting ontvangen we regelmatig vragen over deze folder. Daarom vind je in dit artikel diverse aanvullingen op de folder. Zo staan er aandachtspunten voorafgaand aan de operatie, op de dag zelf en direct na de operatie.

Aandachtspunten vóór de operatie

 • Bespreek met de anasthesist het probleem van vergering van RLS symptomen als gevolg van antimisselijkheidsmedicatie voor, gedurende of na de operatie. Bespreek welk middel je wel kunt nemen, bijvoorbeeld Kytril of cetrizine
 • Maak een lijst van alle medicijnen die je gebruikt en zet erbij wat de dagelijkse hoeveelheid is en hoe laat je ze gebruikt. Zet ook in de lijst hoe lang het duurt voordat je symptomen verwacht
 • Breng een extra hoeveelheid medicijnen mee voor de behandelaar én je eigen voorraad. Dit is zeker van belang als je apotheek de medicijnen niet op voorraad heeft
 • Maak een lijst met voeding en medicijnen die RLS kunnen opwekken of verergeren
 • Geef eventuele allergieën voor voedsel of medicijnen door
 • Geef de naam van de behandelend arts (voor RLS) door aan het ziekenhuis waar je geopereerd wordt
 • Neem de avond van tevoren de RLS medicatie, mits de arts dat ook toestaat
 • Drink of eet niets meer na middernacht, tenzij met de arts anders is besproken

Aandachtspunten op de dag van de operatie

 • Overleg met de artsen of je de medicijnen met een klein slokje water mag innemen
 • Waarschuw het operatieteam dat onderbreking van het RLS medicatie-schema (als gevolg van de narcose) kan leiden tot oncontroleerbare beenbewegingen. Wanneer dat gebeurt kan een opiaat, boven op de anesthesie, voor, tijdens of na de operatie worden toegediend
 • Soms hebben RLS-patiënten na een ruggenprik meer last van RLS of PLMD

Aandachtspunten direct na de operatie

 • Waarschuw ook het team in de verkoeverzaal dat onderbreking van het medicatie-schema kan leiden tot oncontroleerbare beenbewegingen. Zij moeten voorbereidingen treffen om eventueel intraveneus een opiaat toe te kunnen dienen als u geen medicijnen kunt slikken. Zorg dat u niet wordt gehinderd in uw bewegingen (vastbinden)
 • Waarschuw het team hier ook dat antimisselijkheidsmiddelen de RLS kunnen opwekken of verergeren
 • RLS symptomen worden soms na een operatie erger door stilliggen, gebrek aan slaap of anderszins. In dat geval kan worden besloten om de gebruikelijke dosis tijdelijk te verhogen

Dit kun je het beste vermijden bij een operatie

 • Antimisselijkheidsmiddelen. Kytril en cetrizine zijn veilige alternatieven
 • Antipsychotica
 • Atypische neuroleptica. Een mogelijk veilig alternatief is Abilify
 • Antidepressiva. Trazodone of wellbutrin zijn veilige alternatieven
 • Antihistaminica. Allegra of Claritine zijn veilige alternatieven

Lid worden

Al voor € 25,- per jaar ondersteun je onze stichting en ontvang je 3 tot 4 keer per jaar De Nachtwacht, ons eigen RLS-tijdschrift. Je kunt je hier inschrijven.